Træningsprogram for trænede

Følgende indgår i programmet:

March, orienteringslære, løb, svømning, styrketræning,

Varighed: 26 uger.

Del 1 (13 uger)

Mål for del 1:

  1. March: 30 km i støvler og uniform m. 30 kg (eksklusiv væske) på max. 6 timer.
  2. Løb: 3000 meter på max. 13 min.
  3. Svømning: 1000 meter brystsvømning på max. 23 min., 1 x 35 meter undervandssvømning m. lydløs nedgang.
  4. Styrketræning: Lunges x 40 m. 45 kg, Dips x 8 m. 5 kg., Chin-ups x 8 m. 5 kg., Coreplank i 120 sek. m. 10 kg., Dødløft x 8 m. 80 kg.

Se udførelse af øvelserne NEDERST på denne side: http://forsvaret.dk/JGK/blivjaeger/Pages/default.aspx#3

Uge 1

  • Mandag: 500 meter brystsvømning, max. 12 min., 2 x 15 meter undervandssvømning m. lydløs nedgang.
  • Tirsdag: march, 10 km, i støvler (militære e.lign.) og uniform på max. 2,5 timer (husk væske!).
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 20 m. 10 kg, Dips x 6, Chin-ups x 4, Coreplank i 60 sek., Dødløft x 8 m. 20 kg (træningspasset laves 2 x).
  • Fredag: orienteringsløb – kategori let (!), 4-6 km (indmeldelse i orienteringsklub).
  • Lørdag: march, 10 km, i støvler og uniform på max. 2 timer (husk væske).
  • Søndag: FRI

Uge 2

  • Mandag: 300 meter brystsvømning i uniform (bruges kun til svømning), intet tidskrav, 4 x 15 meter undervandssvømning m. lydløs nedgang.
  • Tirsdag: march, 15 km, i støvler og uniform med 10 kg på max. 3,5 timer (husk væske!).
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 20 m. 20 kg, Dips x 6, Chin-ups x 4, Coreplank i 60 sek., Dødløft x 8 m. 20 kg (træningspasset laves 4 x).
  • Fredag: orienteringsløb – kategori let, 4-6 km.
  • Lørdag: march, 15 km, i støvler og uniform i terræn (skovbund, mark, stier, vejkant/rabat o.lign. – ikke fast banet vej) på max. 3 timer (husk væske).
  • Søndag: FRI

Uge 3

  • Mandag: 800 meter brystsvømning, max. 22 min., 2 x 50 meter fri svømning hurtigst muligt, max. 1 min. pr. interval, 2 x 15 meter undervandssvømning m. lydløs nedgang.
  • Tirsdag: march, 20 km, i støvler og uniform med 10 kg på max. 4,5 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 20 m. 25 kg, Dips x 6, Chin-ups x 4, Coreplank i 60 sek., Dødløft x 8 m. 20 kg (træningspasset laves 4 x).
  • Fredag: orienteringsløb – kategori let, 4-6 km.
  • Lørdag: march, 15 km, i støvler og uniform med 10 kg. i terræn på max. 3 timer.
  • Søndag: FRI

Uge 4

  • Mandag: 400 meter brystsvømning i uniform (bruges kun til svømning), intet tidskrav, 4 x 50 meter fri svømning hurtigst muligt, max. 1 min. pr. interval, 2 x 15 meter undervandssvømning m. lydløs nedgang.
  • Tirsdag: march, 20 km, i støvler og uniform med 15 kg på max. 4 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: a) Lunges x 25 m. 25 kg, Dips x 8, Chin-ups x 4, Coreplank i 90 sek., Dødløft x 8 m. 30 kg (træningspasset laves 3 x) b) 15 armstrækninger + 25 forsideøvelser + 20 englehop x 2.
  • Fredag: orienteringsløb – kategori let, 4-6 km.
  • Lørdag: march, 15 km, i støvler og uniform med 15 kg. i terræn på max. 3 timer.
  • Søndag: FRI

Uge 5

  • Mandag: 1000 meter brystsvømning på max. 24 min, 2 x 50 meter fri svømning hurtigst muligt, max. 1 min. pr. interval, 2 x 15 meter undervandssvømning m. lydløs nedgang.
  • Tirsdag: march, 20 km, mørke, i støvler og uniform med 20 kg på max. 4,5 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 30 m. 25 kg, Dips x 8, Chin-ups x 6, Coreplank i 100 sek., Dødløft x 8 m. 40 kg (træningspasset laves 3 x).
  • Fredag: orienteringsløb – kategori let, 4-6 km.
  • Lørdag: march, 15 km, i støvler og uniform med 20 kg. i terræn på max. 3 timer.
  • Søndag: FRI

Uge 6

  • Mandag: 200 meter brystsvømning, koldt-vand tilvænning (8-12 grader), uniform, intet tidskrav (havnebassin, sø e.lign. – HUSK OPSYN).
  • Tirsdag: march, 20 km, mørke, i støvler og uniform med 25 kg på max. 5 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 40 m. 25 kg, Dips x 8 m. 2,5 kg., Chin-ups x 6, Coreplank i 100 sek., Dødløft x 8 m. 50 kg (træningspasset laves 4 x).
  • Fredag: orienteringsløb – kategori let , 5-7,5 km.
  • Lørdag: march, 15 km, i støvler og uniform med 25 kg. i terræn på max. 3,5 timer.
  • Søndag: FRI

Uge 7

  • Mandag: 10 x 50 meter fri svømning, max. 50 sek. pr. interval, 1 minuts pause ml. hvert interval, 2 x 20 meter undervandssvømning m. lydløs nedgang, udspring fra 3 m. vippe med tilløb.
  • Tirsdag: march, 20 km, i støvler og uniform med 25 kg på max. 4,5 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 40 m. 30 kg, Dips x 8 m. 2,5 kg., Chin-ups x 7, Coreplank i 100 sek. med 5 kg., Dødløft x 8 m. 60 kg (træningspasset laves 3 x).
  • Fredag: orienteringsløb – kategori let, 5-7,5 km.
  • Lørdag: march, 15 km, i støvler og uniform med 25 kg. på max. 3,5 timer.
  • Søndag: FRI

Uge 8 (let uge/restitution)

  • Mandag: 800 meter brystsvømning, intet tidskrav.
  • Tirsdag: march, 15 km, mørke, i støvler og uniform m. 15 kg på max. 3 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: 15 armstrækninger + 25 forsideøvelser + 20 englehop x 3.
  • Fredag: FRI
  • Lørdag: Løb, 3000 meter, intet tidskrav.
  • Søndag: FRI

Uge 9

  • Mandag: 1000 meter brystsvømning på max. 23,5 min, 2 x 25 meter undervandssvømning m. lydløs nedgang, udspring fra 3 m. vippe med tilløb.
  • Tirsdag: march, 25 km, i støvler og uniform med 20 kg på max. 5 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 40 m. 35 kg, Dips x 8 m. 2,5 kg., Chin-ups x 8, Coreplank i 120 sek. med 5 kg., Dødløft x 8 m. 65 kg (træningspasset laves 3 x).
  • Fredag: orienteringsløb – kategori let, 5-7,5 km.
  • Lørdag: march, 15 km, i støvler og uniform med 30 kg. på max. 3 timer.
  • Søndag: FRI

Uge 10

  • Mandag: 400 meter brystsvømning, koldt-vand tilvænning (8-12 grader), uniform, intet tidskrav (HUSK OPSYN).
  • Tirsdag: march, 30 km, i støvler og uniform med 20 kg på max. 6,5 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 40 m. 35 kg, Dips x 8 m. 2,5 kg., Chin-ups x 8, Coreplank i 120 sek. med 5 kg., Dødløft x 8 m. 70 kg (træningspasset laves 3 x).
  • Fredag: orienteringsløb – kategori let, 5-7,5 km.
  • Lørdag: march, 15 km, mørke, i støvler og uniform med 30 kg. på max. 3 timer.
  • Søndag: FRI

Uge 11

  • Mandag: 1500 meter brystsvømning, intet tidskrav, 1 x 30 meter undervandssvømning m. lydløs nedgang.
  • Tirsdag: march, 30 km, i støvler og uniform med 25 kg på max. 6,5 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 40 m. 40 kg, Dips x 8 m. 2,5 kg., Chin-ups x 8 m. 2,5 kg., Coreplank i 120 sek. med 5 kg., Dødløft x 8 m. 70 kg (træningspasset laves 2 x).
  • Fredag: orienteringsløb – kategori let, 5-7,5 km.
  • Lørdag: march, 15 km, mørke, i støvler og uniform med 35 kg. på max. 4 timer.
  • Søndag: FRI

Uge 12

  • Mandag: 8 x 100 m. fri svømning, max. 2 min. pr. interval, 1 minuts pause ml. hvert interval.
  • Tirsdag: march, 30 km, i støvler og uniform med 25 kg på max. 6 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 40 m. 40 kg, Dips x 8 m. 2,5 kg., Chin-ups x 8 m. 2,5 kg., Coreplank i 120 sek. med 5 kg., Dødløft x 8 m. 75 kg (træningspasset laves 2 x).
  • Fredag: orienteringsløb – kategori let, 5-7,5 km.
  • Lørdag: march, 10 km, i støvler og uniform med 40 kg. på max. 2,5 timer.
  • Søndag: FRI

Uge 13

  • Mandag: 1000 meter brystsvømning på max. 23 min., 1 x 35 meter undervandssvømning m. lydløs nedgang.
  • Tirsdag: march, 30 km, i støvler og uniform med 30 kg på max. 6 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 40 m. 45 kg, Dips x 8 m. 5 kg., Chin-ups x 8 m. 5 kg., Coreplank i 120 sek. med 10 kg., Dødløft x 8 m. 80 kg (træningspasset laves 1 x).
  • Fredag: orienteringsløb – kategori let, 5-7,5 km.
  • Lørdag: march, 10 km, i støvler og uniform med 40 kg. på max. 2,5 timer.
  • Søndag: FRI

Del 2 (13 uger)

Mål for del 2:

  1. March: 50 km i støvler og uniform i terræn m. 35 kg (eksklusiv væske) på max. 10 timer.
  2. Løb: 3000 meter på max. 12 min.
  3. Svømning: 1000 meter brystsvømning på max. 22 min., 1 x 50 meter undervandssvømning m. lydløs nedgang.
  4. Styrketræning: Lunges x 40 m. 50 kg, Dips x 8 m. 10 kg., Chin-ups x 8 m. 10 kg., Coreplank i 120 sek. m. 20 kg., Dødløft x 8 m. 100 kg.

Uge 1

  • Mandag: 450 meter brystsvømning, koldt-vand tilvænning (8-12 grader), uniform, intet tidskrav (HUSK OPSYN).
  • Tirsdag: 35 km i støvler og uniform m. 30 kg. på max. 7 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 40 m. 40 kg, Dips x 8 m. 5 kg., Chin-ups x 8 m. 5 kg., Coreplank i 120 sek. m. 10 kg., Dødløft x 8 m. 80 kg. (træningspasset laves 1 x)
  • Fredag: Løb, 3000 m., max. 13 min.
  • Lørdag: orienteringsløb – kategori middel, 5-7,5 km.
  • Søndag: FRI

Uge 2

  • Mandag: 10 x 50 meter fri svømning, max. 50 sek. pr. interval, 1 minuts pause ml. hvert interval, 2 x 35 meter undervandssvømning m. lydløs nedgang, udspring fra 3 m. vippe med tilløb.
  • Tirsdag: 35 km i støvler og uniform, mørke, m. 30 kg. på max. 7 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 40 m. 40 kg, Dips x 8 m. 5 kg., Chin-ups x 8 m. 5 kg., Coreplank i 120 sek. m. 10 kg., Dødløft x 8 m. 80 kg. (træningspasset laves 2 x)
  • Fredag: Løb, 8000 m., intet tidskrav.
  • Lørdag: orienteringsløb – kategori middel, 5-7,5 km.
  • Søndag: FRI

Uge 3

  • Mandag: 600 meter brystsvømning i uniform (bruges kun til svømning), intet tidskrav, 4 x 50 meter fri svømning hurtigst muligt, max. 1 min. pr. interval, 2 x 35 meter undervandssvømning m. lydløs nedgang.
  • Tirsdag: 35 km i støvler og uniform m. 30 kg. på max. 7 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: a) Lunges x 40 m. 40 kg, Dips x 8 m. 5 kg., Chin-ups x 8 m. 5 kg., Coreplank i 120 sek. m. 10 kg., Dødløft x 8 m. 80 kg. (træningspasset laves 2 x), b) 15 armstrækninger + 25 forsideøvelser + 20 englehop x 3.
  • Fredag: Løb, uniform og støvler, 3000 m., intet tidskrav.
  • Lørdag: orienteringsløb, mørke – kategori let, 4-6 km.
  • Søndag: FRI

Uge 4

  • Mandag: 1500 meter brystsvømning, max. 35 min., 2 x 35 meter undervandssvømning m. lydløs nedgang.
  • Tirsdag: 35 km i støvler og uniform, mørke, i terræn m. 30 kg. på max. 7,5 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 40 m. 40 kg, Dips x 8 m. 5 kg., Chin-ups x 8 m. 5 kg., Coreplank i 120 sek. m. 10 kg., Dødløft x 8 m. 80 kg. (træningspasset laves 3 x).
  • Fredag: Løb, 6 x 500 m., hurtigst muligt.
  • Lørdag: orienteringsløb – kategori middel, 5-7,5 km.
  • Søndag: FRI

Uge 5

  • Mandag: 8 x 100 meter fri svømning, max. 1 min. og 40 sek. pr. interval, 1 minuts pause ml. hvert interval, 2 x 40 meter undervandssvømning m. lydløs nedgang, udspring fra 3 m. vippe med tilløb.
  • Tirsdag: 40 km i støvler og uniform m. 30 kg. på max. 8,5 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 40 m. 40 kg, Dips x 8 m. 7,5 kg., Chin-ups x 8 m. 5 kg., Coreplank i 120 sek. m. 15 kg., Dødløft x 8 m. 85 kg. (træningspasset laves 3 x).
  • Fredag: Løb, 8000 m., intet tidskrav.
  • Lørdag: orienteringsløb – kategori middel, 5-7,5 km.
  • Søndag: FRI

Uge 6

  • Mandag: 500 meter brystsvømning i uniform (bruges kun til svømning), max. 17,5 min., 4 x 50 meter fri svømning hurtigst muligt, max. 1 min. pause pr. interval.
  • Tirsdag: 40 km i støvler og uniform, i terræn, m. 30 kg. på max. 8,5 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: a) Lunges x 40 m. 40 kg, Dips x 8 m. 7,5 kg., Chin-ups x 6 m. 7,5 kg., Coreplank i 120 sek. m. 15 kg., Dødløft x 8 m. 90 kg. (træningspasset laves 4 x), b) 15 armstrækninger + 25 forsideøvelser + 20 englehop x 2.
  • Fredag: Løb, 5000 m. i uniform og støvler, intet tidskrav.
  • Lørdag: orienteringsløb, mørke – kategori let, 5-7,5 km.
  • Søndag: FRI

Uge 7

  • Mandag: 1500 meter brystsvømning, max. 35 min., 2 x 40 meter undervandssvømning m. lydløs nedgang.
  • Tirsdag: 50 km i støvler og uniform, i terræn, m. 25 kg. på max. 11 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 40 m. 40 kg, Dips x 8 m. 7,5 kg., Chin-ups x 7 m. 7,5 kg., Coreplank i 120 sek. m. 15 kg., Dødløft x 8 m. 90 kg. (træningspasset laves 2 x).
  • Fredag: Løb, 10000 meter, max. 45 min.
  • Lørdag: orienteringsløb – kategori middel, 5-7,5 km.
  • Søndag: FRI

Uge 8 (let uge/restitution)

  • Mandag: 800 meter brystsvømning, intet tidskrav.
  • Tirsdag: march, 20 km, mørke, i støvler og uniform m. 20 kg på max. 3 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: 15 armstrækninger + 25 forsideøvelser + 20 englehop x 3.
  • Fredag: FRI
  • Lørdag: Løb, 5000 meter, intet tidskrav.
  • Søndag: FRI

Uge 9

  • Mandag: 1000 meter brystsvømning, max. 22,5 min., 5 x 50 m., hurtigst muligt, 1 minuts pause ml. hvert interval, 1 x 45 meter undervandssvømning m. lydløs nedgang.
  • Tirsdag: 50 km i støvler og uniform i terræn, m. 30 kg. på max. 11 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 40 m. 45 kg, Dips x 8 m. 7,5 kg., Chin-ups x 8 m. 7,5 kg., Coreplank i 120 sek. m. 15 kg., Dødløft x 8 m. 90 kg. (træningspasset laves 2 x).
  • Fredag: Løb, 7500 meter, uniform og støvler, intet tidskrav.
  • Lørdag: orienteringsløb – kategori middel, 5-7,5 km.
  • Søndag: FRI

Uge 10

  • Mandag: 500 meter brystsvømning, koldt-vand tilvænning (8-12 grader), uniform, intet tidskrav, afklædning af uniform i vandet (HUSK OPSYN).
  • Tirsdag: 50 km i støvler og uniform, mørke, i terræn, m. 30 kg. på max. 10 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 40 m. 45 kg, Dips x 8 m. 10 kg., Chin-ups x 8 m. 7,5 kg., Coreplank i 120 sek. m. 15 kg., Dødløft x 8 m. 95 kg. (træningspasset laves 3 x).
  • Fredag: Løb, 8 x 500 m., hurtigst muligt.
  • Lørdag: orienteringsløb, mørke – kategori middel, 5-7,5 km.
  • Søndag: FRI

Uge 11

  • Mandag: 1500 meter brystsvømning, max. 33 min., 2 x 45 meter undervandssvømning m. lydløs nedgang.
  • Tirsdag: 60 km i støvler og uniform, i terræn, m. 25 kg. på max. 13 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 40 m. 25 kg, Dips x 8 m. 10 kg., Chin-ups x 8 m. 10 kg., Coreplank i 120 sek. m. 20 kg., Dødløft x 8 m. 75 kg. (træningspasset laves 2 x).
  • Fredag: Løb, 10000 m., max. 45 min.
  • Lørdag: orienteringsløb – kategori middel, 5-7,5 km.
  • Søndag: FRI

Uge 12

  • Mandag: 800 meter brystsvømning i uniform (bruges kun til svømning), intet tidskrav, 4 x 50 meter fri svømning hurtigst muligt, max. 1 min. pause pr. interval.
  • Tirsdag: 50 km i støvler og uniform, i terræn, m. 30 kg. på max. 10 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 40 m. 45 kg, Dips x 8 m. 10 kg., Chin-ups x 8 m. 10 kg., Coreplank i 120 sek. m. 20 kg., Dødløft x 8 m. 95 kg. (træningspasset laves 1 x).
  • Fredag: Løb, 3000 m., max. 12 min.
  • Lørdag: orienteringsløb – kategori middel, 5-7,5 km.
  • Søndag: FRI

Uge 13

  • Mandag: 1000 meter brystsvømning på max. 22 min., 1 x 50 meter undervandssvømning m. lydløs nedgang.
  • Tirsdag: 50 km i støvler og uniform, i terræn, m. 35 kg. på max. 10 timer.
  • Onsdag: FRI
  • Torsdag: Lunges x 40 m. 50 kg, Dips x 8 m. 10 kg., Chin-ups x 8 m. 10 kg., Coreplank i 120 sek. m. 20 kg., Dødløft x 8 m. 100 kg. (træningspasset laves 1 x).
  • Fredag: Løb, 3000 m., max. 12 min.
  • Lørdag: orienteringsløb – kategori middel, 5-7,5 km.
  • Søndag: FRI